We are thrilled to announce the latest Benchmark Litigation Asia-Pacific awards winners after an exhaustive research process that analysed the most complex and innovative cases from across the region. Being nominated alone reflects each firm’s and lawyer’s impressive performance and contribution to evolving legal landscapes. As with all our Legal Media Group awards, we didn’t focus on size or value, but rather aimed to celebrate and recognise those firms, lawyers and cases that pushed boundaries, had wide social impacts and assisted in shaping jurisprudence.

It was a challenging task for the editorial team to anoint a single winner in each category, but here we are today to reveal Benchmark Litigation Asia-Pacific’s 2022 Awards Winners. Thank you to all the firms that spent significant time preparing detailed submissions of the casework so that we could understand the nuances and minutiae that helped us come to our conclusions.
As we round into a new era post-pandemic, we look forward to reinstating our in-person awards gala next year and hope to see you all there.

Congratulations to all of the 2022 winners!

 

A full list of the Award Winners can be found below:

 

 

JURISDICTIONAL AWARDS

Firm of the Year – Australia

Gilbert + Tobin - Winner

Herbert Smith Freehills - Runner up

King & Wood Mallesons - Second runner up

Lawyer of the Year – Australia

Richard Harris - Winner
Gilbert + Tobin

Robert Johnston - Runner up
Johnson Winter & Slattery

Firm of the Year – China

Zhong Lun Law Firm - Winner

Fangda Partners - Runner up

King & Wood Mallesons- Second runner up

Lawyer of the Year – China

Baosheng Zhang - Winner
Zhong Lun Law Firm

Arthur Ma - Runner up
DaHui Lawyers

Nuo Ji - Second runner up
Fangda Partners

Firm of the Year – Hong Kong SAR

Deacons

Gall – Runner up

Hugill & Ip – Second runner up

Lawyer of the Year – Hong Kong SAR

Chris Wong
Gall

Alfred Ip – Runner Up
Hugill & Ip

Firm of the Year – India

Trilegal - Winner

AZB & Partners - Runner up

Samvad Partners – Second runner up

Lawyer of the Year – India

MP Bharucha - Winner
Bharucha & Partners

Anand Pathak - Runner up
P&A Law Offices

Firm of the Year – Indonesia

Assegaf Hamzah & Partners - Winner

Hiswara Bunjamin & Tandjung - Runner up

Lawyer of the Year – Indonesia

Ignatius Andy - Winner
Ignatius Andy Law Offices

Yogi Sudrajat Marsono - Runner up
Assegaf Hamzah & Partners

Firm of the Year – Japan

Nagashima Ohno & Tsunematsu- Winner

Nishimura & Asahi - Runner up

Mori Hamada & Matsumoto - Second runner up

Lawyer of the Year – Japan

Norimitsu Arai - Winner
Nagashima Ohno & Tsunematsu

Koki Yanagisawa - Runner up
Nagashima Ohno & Tsunematsu

Firm of the Year – Malaysia

Skrine - Winner

Lee Hishammuddin Allen & Gledhill - Runner up

Shearn Delamore & Co – Second runner up

Lawyer of the Year – Malaysia

Nitin Nadkarni - Winner
Lee Hishammuddin Allen & Gledhill

Siva Kumar Kanagasabai - Runner up
Skrine

Firm of the Year – New Zealand

Buddle Findlay - Winner

Bell Gully - Runner up

Lawyer of the Year – New Zealand

David Broadmore - Winner
Buddle Findlay

David Friar - Runner up
Bell Gully

Firm of the Year – Philippines

Villaraza & Angangco - Winner

Poblador Bautista & Reyes - Runner up

Angara Abello Concepcion Regala & Cruz (ACCRALAW) - Second runner up

Lawyer of the Year – Philippines

Alejandro Alfonso Navarro - Winner
Villaraza & Angangco

Augusto San Pedro- Runner up
Villaraza & Angangco

Gilbert Raymund Reyes – Second runner up
Poblador Bautista & Reyes

Firm of the Year – Singapore

Rajah & Tann - Winner

Davinder Singh Chambers - Runner up

Allen & Gledhill - Second runner up

Lawyer of the Year – Singapore

Davinder Singh - Winner
Davinder Singh Chambers

Alvin Yeo - Runner up
WongPartnership

Thio Shen Yi - Second runner up
TSMP

Firm of the Year – South Korea

Kim & Chang - Winner

Lee & Ko - Runner up

Yoon & Yang - Second Runner up

Lawyer of the Year – South Korea

Pyoung Keun Song - Winner
Lee & Ko

Yong Sang Kim - Runner up
Kim & Chang

Firm of the Year – Taiwan

Tsar & Tsai Law Firm - Winner

Lin & Partners - Runner up

Formosan Brothers - Second runner up

Lawyer of the Year – Taiwan

Jennifer Lin - Winner
Tsar & Tsai Law Firm

George Lin – Runner up
Lin & Partners

Firm of the Year – Thailand

Kudun and Partners - Winner

Weerawong C&P - Runner up

Rajah & Tann Thailand - Second runner up

Lawyer of the Year – Thailand

Sakchai Limsiripothong - Winner
Weerawong C&P

Somboon Sangrungjang - Runner up
Kudun and Partners

Firm of the Year – Vietnam

LNT & Partners - Winner

YKVN - Runner up

VILAF – Second runner up

Lawyer of the Year – Vietnam

Nguyen Viet Ha - Winner
Lexcomm

Le Net - Runner up
LNT & Partners


PRACTICE AREA FIRM AWARDS

Commercial and Transactions Firm of the Year

Kim & Chang - Winner

Rajah & Tann - Runner up

Skrine - Second runner up

Competition/Antitrust Firm of the Year

Kim & Chang - Winner

AnantLaw - Runner up

Tay & Partners - Second runner up

Construction Firm of the Year

Lee Hishammuddin Allen & Gledhill - Winner

Shearn Delamore & Co - Runner up

Lee & Ko – Second runner up

Family and matrimonal Firm of the Year

Harry Elias Partnership - Winner

Deacons - Runner up

Government and Regulatory Firm of the Year

Zhong Lun Law Firm - Winner

Drew & Napier - Runner up

Insolvency Firm of the Year

Rajah & Tann - Winner

Trilegal - Runner up

Intellectual Property Firm of the Year

Shook Lin & Bok (Malaysia) - Winner

Zhong Lun Law Firm - Runner up

Anand and Anand - Second runner up

Labour and Employment Firm of the Year

Allen & Gledhill – Winner

Rajah & Tann – Runner up

Shipping Firm of the Year

Helmsman – Winner

Skrine – Second runner up

Tax Firm of the Year

Shearn Delamore & Co - Winner

Lee & Ko - Runner up

White-Collar Crime Firm of the Year

Allen & Gledhill - Winner

Nagashima Ohno & Tsunematsu - Runner up

 

ARBITRATION AWARDS

International Arbitration Firm of the Year

Kim & Chang - Winner

Davinder Singh Chambers - Runner up

International Arbitration Lawyer of the Year

John Choong - Winner
Freshfields Bruckhaus Deringer

Martin Rogers - Runner Up
Davis Polk & Wardwell

Alvin Yeo - Second Runner up
WongPartnership

 

BOUTIQUE FIRM OF THE YEAR

BlackOak - Winner

Lindsay & Francis - Runner up

 

INTERNATIONAL AWARDS

International Firm of the Year

Davis Polk & Wardwell - Winner

Herbert Smith Freehills - Runner up

International Firm Lawyer of the Year

Rory McAlpine - Winner
Skadden Arps Slate Meagher & Flom

John Choong - Runner up
Freshfields Bruckhaus Deringer

 

SPECIAL HONOURS


Rising Star of the Year

Jaikanth Shankar – Davinder Singh Chambers

Female Lawyer of the Year

Cindy Joo Seong Goh – Chooi & Company + Cheang & Ariff

Hall of Fame

Cavinder Bull – Drew & Napier


IMPACT CASE WINNERS

Amazon.com v Future Group - first SIAC emergency award enforced in India
Agrawal law Associates, AZB & Partners, Naik Naik & Company, P&A Law Offices

Star India v Telecom Regulatory Authority India
Karanjawala & Associates, Saikrishna & Associates

Binoy Viswam v RBI & Ors - India's first and only litigation pertaining to digital payment systems
Karanjawala & Associates, Saikrishna & Associates

Hin Leong Trading Insolvency
Advocatus Law, Allen & Gledhill, Damodara Ong, Davinder Singh Chambers, Drew & Napier, JWS Asia Law Corporation, Morgan Lewis Stamford, Oon & Bazul, Rajah & Tann, Shook Lin & Bok, TSMP Law Corporation

Singapore PM Lee Hsien Loong's defamation suit against the Chief Editor of The Online Citizen
Carson Law Chambers, Davinder Singh Chambers

Minority oppression claims against Mustafa boss, Mustaq Ahmad
Davinder Singh Chambers, Rajah & Tann, Selvam, WongPartnership

Prudential Assurance Company Singapore v former Group Financial Services Director/ PTMOC
Breakpoint, Drew & Napier, Rajah & Tann, TSMP Law Corporation

Proposed restructuring of Garuda Indonesia
Assegaf Hamzah & Partners

Hanjin KAL v shareholders over the issuance of new shares
Kim & Chang, Yoon & Yang

China State Construction and its Sino-Indonesian affiliate's contract dispute against Mahkota Sentosa Utama
ABNR Counsellors at Law, Andreas Sheila & Partners Law Office, Assegaf Hamzah & Partners, Braddell Brothers, Fangda Partners, Rajah & Tann

HNA Group Restructuring
Global Law Office, King & Wood Mallesons, Zhong Lun Law Firm

58.com's shareholder dissenting appraisal action
Harneys, Maples & Calder, Skadden Arps Slate Meagher & Flom

Sandakan Edible Oils' tax appeal before the Special Commissioners of Income Tax
Lee Hishammuddin Allen & Gledhill

1Malaysia Development and its subsidiaries v Datuk Seri Najib Razak and others
Rosli Dahlan Saravana Partnership, Skrine

Country Garden Danga Bay to appeal against Johor Baru High Court decision on judicial review
Tay & Partners


For more information or questions specific to our Awards, please contact:

Asia-Pacific Editor
Candice Mak at candice.mak@euromoneyasia.com

Head of Business Development
Fan Yeung at fan.yeung@euromoneyasia.com